powrót

TONSILEKTOMIA

Zabieg może być wykonany zarówno w znieczuleniu ogólnym jak i w znieczuleniu miejscowym w pozycji siedzącej.

Klinika Medest w Opolu jest nowoczesną kliniką oferującą szeroki zakres usług w dziedzinie laryngologii, kardiologii oraz medycyny estetycznej.

W naszej Klinice dbają o Państwa najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach oferując najwyższy poziom usług i zadowolenia. Naszym piorytetem jest profesjonalne, kompleksowe podejście do Klienta, dyskrecja i bezpieczeństwo.

Klinika Medest jest zlokalizowana przy głównej drodze wylotowej z Opola na Strzelce Opolskie. Znajdujemy się blisko centrum Opola, w spokojnej okolicy, dysponujemy własnym parkingiem dla pacjentów.

Państwa opinie liczą się dla nas najbardziej, stąd zapraszamy do ich wyrażenia na Facebooku.

Tonsilektomia to zabieg operacyjny, do którego pacjent jest zawsze indywidualnie kwalifikowany przez laryngologa na podstawie dokładnego wywiadu chorobowego i badania fizykalnego.

Wskazania do usunięcia migdałków podniebiennych:

  • przewlekłe zapalenie migdałków
  • nawracające anginy (trzy lub więcej epizodów w ostatnim roku, pięć lub więcej epizodów w ostatnich dwóch latach, siedem lub więcej epizodów w ostatnich trzech latach)
  • przebyty ropień okołomigdałkowy
  • choroby odogniskowe
  • uporczywe chrapanie, obturacyjny bezdech senny
  • utrzymujący się nieprzyjemny zapach z ust spowodowany obfitym wytwarzaniem ropnych czopów migdałkowych
  • podejrzenie guza migdałka.

Przebieg zabiegu:
Zabieg może być wykonany zarówno w znieczuleniu ogólnym jak i w znieczuleniu miejscowym w pozycji siedzącej. Migdałki podniebienne wraz z torebką są oddzielane od otaczających tkanek. Krwawienie tamuje się poprzez ucisk lub elektrokoagulację. Po zabiegu pacjent ma zlecone leki przeciwbólowe a w razie wskazań antybiotykoterapię.

  • Czas zabiegu 15-30 min
  • Czas rekonwalescencji 14-21 dni

Możliwe powikłania po zabiegu:
Najczęstszym powikłaniem po tonsilektomii jest wystąpienie krwawienia- dlatego po zabiegu należy unikać przegrzania organizmu ( gorące pokarmy, płyny, kapiele) i wysiłku fizycznego. Należy też prowadzić odpowiednią toaletę jamy ustnej (zakaz usuwania mechanicznego wytrwarzającego się po zabiegu białego włóknika w niszach pomigdałkowych)
Innymi powikłaniami może być stan zapalny operowanego miejsca, przedłużony ból gardła, obrzęk języczka. Tu w większości przypadków wystarczy stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych wg zaleceń lekarza.

Zalecenia po zabiegu:
Nie wolno usuwać białych nalotów, które osadzają się na migdałkach po operacji. Jest to włóknik wytwarzany w naturalnym procesie gojenia rany błony śluzowej. Jego zbyt szybkie usunięcie może spowodować intensywne krwawienie z gardła!

Nie należy spożywać gorących pokarmów, płynów, należy unikać przebywania w gorących pomieszczeniach, w saunie, solarium a także unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
Zalecany jest odpoczynek , zakaz wykonywania nadmiernego wysiłku fizycznego i dźwigania przez okres 10-14 dni po zabiegu

Należy unikać ostrych i kwaśnych posiłków, zaraz po operacji najlepiej sprawdzają się produkty papkowate, zimne np. jogurty, serki homogenizowane, a nawet w niedużych ilościach lody. Stosuj środki znieczulające i przeciwbólowe- one naprawdę działają i pomogą przetrwać ten bolesny okres.

Lekarz prowadzący:
lek. Urszula Wojciechowska-Pawlik
lekarz specjalista otolaryngolog i medycyny estetycznej
Poznaj mnie