powrót

Otoplastyka – chirurgiczna korekta uszu

Odstające małżowiny uszne lub zaburzony ich kształt to kompleks dorosłych ludzi, ale także dzieci i ich rodziców. Dzięki chirurgicznej korekcie ...

Klinika Medest w Opolu jest nowoczesną kliniką oferującą szeroki zakres usług w dziedzinie laryngologii, kardiologii oraz medycyny estetycznej.

W naszej Klinice dbają o Państwa najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach oferując najwyższy poziom usług i zadowolenia. Naszym piorytetem jest profesjonalne, kompleksowe podejście do Klienta, dyskrecja i bezpieczeństwo.

Klinika Medest jest zlokalizowana przy głównej drodze wylotowej z Opola na Strzelce Opolskie. Znajdujemy się blisko centrum Opola, w spokojnej okolicy, dysponujemy własnym parkingiem dla pacjentów.

Państwa opinie liczą się dla nas najbardziej, stąd zapraszamy do ich wyrażenia na Facebooku.

Odstające małżowiny uszne lub zaburzony ich kształt to kompleks  doroslych ludzi, ale także dzieci i ich rodziców.  Dzięki chirurgicznej korekcie  można skorygować odstające lub zbyt duże małżowiny, a także poprawić wygląd  uszu. Najczęściej operowane wady uszu to:

Odstające uszy - najczęstszy powód zgłaszania się pacjentów do zabiegu korekcji uszu, który oprócz wskazań estetycznych i psychologicznych nieraz łączy się się z zaburzonym odbiorem dźwieków- szczególnie gdy dotyczy tylko jednego ucha. W czasie zabiegu chirurg koryguje odstające małżowiny uszne, ale także modeluje małżowinę, by uzyskać proporcjonalny kształt.

Mikrocja - wada wrodzona, polegająca na braku lub niewykształceniu niektórych struktur ucha. Operacja polega na ukształtowaniu ucha z chrząstki żebrowej, aby zyskało wygląd możliwie najbardziej zbliżony do ucha drugiej strony. Może być ona przeprowadzona u dorosłych, a także dzieci powyżej ok 10 roku życia.

Guzek Darwina - zgrubienie w tylnej górnej części obrąbka małżowiny usznej. Szacuje się, że tę wadę wrodzoną ma ok. 10% populacji. Guzek Darwina nie pełni żadnej istotnej funkcji i jego usunięcie nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Jest najczęściej zauważany gdy towarzyszy odstawaniu małżowin usznych

Zwinięta małżowina uszna – wada związana z nieprawidłową budową małżowiny, która może zawijać się na zewnątrz lub do wewnątrz, w górnej części

Przebieg zabiegu:

Plastykę odstających małżowin możemy wykonać już u dzieci, w wieku ok 10 lat i starszych. Nie istnieje górna granica wiekowa, często operowani są pacjenci w wieku 30-40 lat.

Zabieg operacyjny jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, lub w przypadku małych dzieci, tzw. krótkim dożylnym w asyście anestezjologa.

Operacja polega na przecięciu skóry za uchem i odsłonięciu chrząstki, a następnie ukszatłtowaniu chrząstki za pomocą  niewchłanialnych szwów po jej wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu. Na nacięcie za uchem zakładane są pojedyncze szwy skórne.

Po zabiegu zakładany jest opatrunek ochronny. W kolejnej dobie po przemyciu ran pacjent zakłada bawełnianą opaskę obejmującą całą małżowinę uszną, którą musi nosić non stop przez pierwszy miesiąc po operacji oraz w nocy w kolejnym miesiącu. Pozwala to utrzymać efekt zabiegu w trakcie prawidłowego tworzenia blizn w tkankach.

Po przebytym zabiegu uszy mogą być obrzęknięte i zasinione. Uciskowi chrząstki przez opaskę  często towarzyszy też ból, który wymaga pobierania leków przeciwbólowych w pierwszysm okresie po zabiegu. Wszystkie dolegliwości powinny jednak ustąpić po około 10-14 dniach.

Szwy usuwane są zazwyczaj w 12-14 dobie po operacji.

Pacjenci często pytają o trwałość operacji – po prawidłowym stosowaniu się do zaleceń efekt jest stabilny o ile nie dojdzie do masywnego urazu ucha przez pociąganie, co zdarza się niezwykle rzadko.

Ważne informacje:

Czas trwania zabiegu: około 60 minut,

Wymagane badania: Wymagane badania grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), EKG,

Znieczulenie: miejscowe,

Pobyt w klinice: 2 godz.,

Rekonwalescencja: ok. 7-10 dni,

Zdjęcie szwów: w 12-14 dobie, nieraz część szwów jest usuwana w 7-10 dobie przy zdjęciu szwów,

Przeciwwskazania: skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża,

Zalecenia przed zabiegiem: Plik do pobrania

Lekarz prowadzący:
dr Anna Bagińska
chirurg plastyk
Poznaj mnie
dr n.med. Maciej Koźlik
chirurg plastyk
Poznaj mnie