powrót

Łysienie androgenowe - męski problem?

Co trzeci mężczyzna między 25 a 45 rokiem życia boryka się z problemem utraty włosów – w mniejszym albo większym nasileniu. Tracącym włosy panom ...

Klinika Medest w Opolu jest nowoczesną kliniką oferującą szeroki zakres usług w dziedzinie laryngologii, kardiologii oraz medycyny estetycznej.

W naszej Klinice dbają o Państwa najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach oferując najwyższy poziom usług i zadowolenia. Naszym piorytetem jest profesjonalne, kompleksowe podejście do Klienta, dyskrecja i bezpieczeństwo.

Klinika Medest jest zlokalizowana przy głównej drodze wylotowej z Opola na Strzelce Opolskie. Znajdujemy się blisko centrum Opola, w spokojnej okolicy, dysponujemy własnym parkingiem dla pacjentów.

Państwa opinie liczą się dla nas najbardziej, stąd zapraszamy do ich wyrażenia na Facebooku.

Co trzeci mężczyzna między 25 a 45 rokiem życia boryka się z problemem utraty włosów – w mniejszym albo większym nasileniu. Tracącym włosy panom często spada samoocena. Najbardziej charakterystyczne dla mężczyzn jest łysienie androgenowe: na początku pojawiają się niewielkie zakola, z czasem się one pogłębiają, a łysina obejmuje resztę głowy. Tego typu łysienie jest spowodowane nadaktywnością męskich hormonów płciowych – androgenów, do których należy m.in. testosteron, a właściwie jego pochodna – dihydrotestosteron (DHT). Pod jego wpływem mieszki włosowe się kurczą, a faza wzrostu włosa się skraca, co w efekcie powoduje rozwój coraz słabszych włosów i ich ostateczny zanik. Nadwrażliwość na DHT jest z kolei genetyczna i dziedziczna.

Oczywiście łysienie androgenowe to nie tylko bolączka mężczyzn. Są na nie podatne także kobiety, u których pojawia się nadmiar męskich hormonów płciowych. U tych kobiet często wypadaniu włosów i łysieniu towarzyszą zaburzenia miesiączkowania i zmiany trądzikowe. Taka sytuacja może się pojawić przy takich schorzeniach jak nadczynność kory nadnerczy, zespole policystycznych jajników, nowotwór jajnika, menopauza, okres okołomenopauzalny, zażywanie niektórych leków ( niektóre hormonalne środki antykoncepcyjne) lub u kobiet, które predyspozycje do nadmiernej wrażliwości mieszków włosowych na androgeny odziedziczyły od swoich rodziców prowadzić może zarówno do zaburzeń miesiączkowania, zmian trądzikowych skóry i właśnie do utraty włosów ( DHT zaburza prawidłową pracę mieszków włosowych)

Wśród pośrednich przyczyn wpływających na rozwój łysienia androgenowego zarówno u kobiet jak i mężczyzn, wymienia się także: stres i złe warunki życia, palenie papierosów oraz przyjmowanie suplementów zwiększających masę mięśniową, które rozregulowują gospodarkę hormonalną. W diecie nie może zabraknąć produktów, które zawierają selen, cynk, żelazo i witaminy: E, C, B, F oraz z grupy B (czerwone, ciemnozielone oraz pomarańczowe warzywa, ryby morskie, nabiał, przetwory z mąki żytniej, otręby pszenne, fasolę, kakao).

Leczenie łysienia androgenowego typu męskiego

Obecnie w leczeniu łysienia androgenowego stosuje się kilka metod, do których należy farmakoterapia ( ostatnio coraz rzadziej zalecana ze względu na skutki uboczne), leczenie miejscowe (mezoterapia skóry głowy, preparaty minoksidilu) oraz przeszczep włosów (najczęściej używa się włosów z potylicy, których wzrost nie jest zaburzony, do przeszczepu w rejony łysiejące). Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze rezultaty można osiągnąć.

Mezoterapia skóry włosów - nowoczesne narzędzie w walce z łysieniem

Jedną z najskuteczniejszych metod stymulacji wzrostu silnych i mocnych włosów jest mezoterapia. Zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry głowy odpowiednim preparatem, dostosowanym do potrzeb pacjenta. Najczęściej obecnie stosuje się mezoterapię z użyciem osocza bogatopłytkowego (stymulują odrost nowych, mocniejszych i gęstszych włosów), preparatów zawierających witaminy, aminokwasy i mikroelementy oraz koktajle z peptydami, które odżywiają pobudzone do wzrostu cebulki i poprawiają ukrwienie skóry głowy (dr Cyj). W efekcie włosy stają się mocniejsze, zregenerowane, grubsze, gęstsze, bardziej nawilżone i lśniące. Na rezultaty trzeba jednak nieco poczekać, ponieważ proces odrostu nowego włosa trwa 3 miesiące. Dla najlepszych efektów wskazane jest wykonanie serii 3 zabiegów osocza, co 3-4 tyg., a następnie kontynuacja zabiegów mezoterapii przy użyciu dr Cyja. Leczenie za pomocą mezoterapii należy wzmocnić, zaleconymi przez lekarza, miejscowo wcieranymi roztworami i specjalnymi szamponami.

Lekarz prowadzący:
lek. Urszula Wojciechowska-Pawlik
lekarz specjalista otolaryngolog i medycyny estetycznej
Poznaj mnie