powrót

Ostrzykiwanie toksyną botulinową pęcherza nadreaktywnego

Problem nietrzymania moczu dotyczy wg WHO 30% kobiet przed okresem menopauzy.

Klinika Medest w Opolu jest nowoczesną kliniką oferującą szeroki zakres usług w dziedzinie laryngologii, kardiologii oraz medycyny estetycznej.

W naszej Klinice dbają o Państwa najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach oferując najwyższy poziom usług i zadowolenia. Naszym piorytetem jest profesjonalne, kompleksowe podejście do Klienta, dyskrecja i bezpieczeństwo.

Klinika Medest jest zlokalizowana przy głównej drodze wylotowej z Opola na Strzelce Opolskie. Znajdujemy się blisko centrum Opola, w spokojnej okolicy, dysponujemy własnym parkingiem dla pacjentów.

Państwa opinie liczą się dla nas najbardziej, stąd zapraszamy do ich wyrażenia na Facebooku.

Problem nietrzymania moczu dotyczy wg WHO 30% kobiet przed okresem menopauzy oraz 60% po menopauzie.  Zmiany poporodowe , zmiany hormonalne (w tym menopauza) w obrębie narządów kobiecych skutkują często kłopotami z mikcją.

Najczęstsze postacie to:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu, które pojawia się podczas aktywności fizycznej, kichania, kaszlu czy śmiechu,
  • pęcherz nadreaktywny (overactive bladder, OAB) to częste i niekontrolowane parcie na mocz, które z czasem może doprowadzić do mimowolnego oddawania moczu

Pęcherz nadreaktywny szczególnie może być dokuczliwy w codziennym życiu.
Jest to wstydliwy temat dla wielu kobiet. Niektóre z nich do toalety chodzą kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Wychodzenie z domu staje się wyzwaniem. Dłuższe zakupy planowane są tak, żeby w pobliżu znaleźć toaletę. Rodzi to trudności w normalnym funkcjonowaniem. Doskwiera to, także w sferze towarzyskiej, a także seksualnej.

Obecnie do dyspozycji mamy kilka metod leczenia:  farmakologiczną – czasem źle tolerowaną przez pacjentki, laseroterapię, oraz zabiegi cystoskopowe z wykorzystaniem botoksu.

Botoks (toksyna botulinowa) poraża nerwy odpowiedzialne za skurcze pęcherza oraz blokuje uczucie nagłego parcia na pęcherz w mózgu.
Zabieg nie jest bolesny i trwa około 15 minut.  Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym w asyście cytoskopu – kamery ukazującej wnętrze pęcherza. Lekarz ostrzykuje ściany pęcherza w 20-30 miejscach.
Ryzyko zabiegu jest minimalne – stan zapalny pęcherza, przemijający krwiomocz
Efekt utrzymuje się do 13 miesięcy.
W razie potrzeby, zabieg można powtarzać 
Przeciwwskazaniami do zabiegu są miesiączka, ciąża, karmienie piersią, stany zapalne układu moczowego, korzystanie z botoksu w ciągu 3 ostatnich miesięcy.

Lekarz prowadzący:
lek. med. Michał Skrzypulec
specjalista położnictwa i ginekologii
Poznaj mnie