powrót

LAUP - LASEROWE LECZENIE BEZDECHU SENNEGO I CHRAPANIA

UPP jest zabiegiem modelowania podniebienia miękkiego, znajdującym zastosowanie w leczeniu chrapania

Klinika Medest w Opolu jest nowoczesną kliniką oferującą szeroki zakres usług w dziedzinie laryngologii, kardiologii oraz medycyny estetycznej.

W naszej Klinice dbają o Państwa najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach oferując najwyższy poziom usług i zadowolenia. Naszym piorytetem jest profesjonalne, kompleksowe podejście do Klienta, dyskrecja i bezpieczeństwo.

Klinika Medest jest zlokalizowana przy głównej drodze wylotowej z Opola na Strzelce Opolskie. Znajdujemy się blisko centrum Opola, w spokojnej okolicy, dysponujemy własnym parkingiem dla pacjentów.

Państwa opinie liczą się dla nas najbardziej, stąd zapraszamy do ich wyrażenia na Facebooku.

Uvulapalatoplastyka w leczeniu chrapania i bezdechu sennego.

Uvulopalatoplastyka UPP jest zabiegiem modelowania podniebienia miękkiego, znajdującym zastosowanie w leczeniu chrapania i bezdechu sennego. Wśród różnych metod leczenia, coraz większe znaczenie zyskują metody małoinwazyjne, które można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych.
W Klinice Medest procedura ta przeprowadzana jest przy użyciu lasera SmaXel CO2 (Laser Assisted Uvulopalatoplasty, LAUP ). Lekarz za pomocą odpowiednio zogniskowanej plamki światła lasera dokonuje resekcji części języczka, części wiotkiej podniebienia i łuków podniebienno-gardłowych. Dodatkowo użycie bipolarnej elektrody, której końcówka wprowadzana jest kilkukrotnie na okres kilku sekund w tkanki podniebienia, pozwala na uzyskanie ich częściowej koagulacji i wytworzeniu wewnątrztkankowych, usztywniających podniebienie wiotkie blizn.

Uvulopalatoplastyka - zakres zabiegu

Ten stosunkowo krótki zabieg lekarz przeprowadza w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności hospitalizacji, a jego przebieg zwyczajnie bywa bezproblemowy.
Kilka dni po zabiegu trzeba liczyć się z pewnymi dolegliwościami bólowymi podczas połykania. Dolegliwości te przypominają nieco anginę. Okres trwania tych dolegliwości szacować można na 1-2 tygodnie, lecz jest to sprawa bardzo indywidualna.
Zabieg typu LAUP cechuje się dużą skutecznością- ustąpieniem bądź zmniejszeniem objawów chrapania, na poziomie nawet 80-90%.

Metody chirurgii bardziej inwazyjnej, wymagającej zazwyczaj znieczulenia ogólnego znajdują zastosowanie zwłaszcza w przypadku pacjentów z bardzo nasilonymi objawami chrapania oraz ze średnia lub ciężką postacią bezdechów sennych. W tych przypadkach lekarz zaleca oprócz wycięcia nadmiaru tkanek podniebienia, także zwiększenie przestrzeni gardła środkowego poprzez usunięcie migdałków podniebiennych i plastykę łuków podniebiennych, za pomocą szwów. Taki zabieg nazywamy UPPP (uvulopalatopharyngoplastyka).

O wyborze rodzaju leczenia każdorazowo decyduje lekarz i jest ono poprzedzone dokładną analizą budowy anatomicznej pacjenta oraz badaniem polisomnograficznym. W niektórych przypadkach lekarz może wziąć pod uwagę preferencje pacjenta, chociażby odnośnie znieczulenia. Do zabiegu należy się zgłosić na czczo (6 godz. bez jedzenia i picia) z badaniami krwi (morfologia, układ krzepnięcia).

Lekarz prowadzący:
lek. Urszula Wojciechowska-Pawlik
lekarz specjalista otolaryngolog i medycyny estetycznej
Poznaj mnie