Żywienie niemowląt

W okresie niemowlęcym dzieci wykazują duże zapotrzebowanie na różne składniki pokarmowe oraz wrażliwość na wszelkie niedobory.

Klinika Medest w Opolu jest nowoczesną kliniką oferującą szeroki zakres usług w dziedzinie laryngologii, kardiologii oraz medycyny estetycznej.

W naszej Klinice dbają o Państwa najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach oferując najwyższy poziom usług i zadowolenia. Naszym piorytetem jest profesjonalne, kompleksowe podejście do Klienta, dyskrecja i bezpieczeństwo.

Klinika Medest jest zlokalizowana przy głównej drodze wylotowej z Opola na Strzelce Opolskie. Znajdujemy się blisko centrum Opola, w spokojnej okolicy, dysponujemy własnym parkingiem dla pacjentów.

Państwa opinie liczą się dla nas najbardziej, stąd zapraszamy do ich wyrażenia na Facebooku.
Klinika Medest

W okresie niemowlęcym dzieci wykazują duże zapotrzebowanie na różne składniki pokarmowe oraz wrażliwość na wszelkie niedobory. Pokarm dla nich powinien w pełni pokryć ich zapotrzebowanie na energię, białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne.

Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie mlekiem, najlepiej naturalnym. Jeśli nie ma wskazań lekarskich, nie powinno się w tym czasie podawać dzieciom innych pokarmów (mimo tego, że często na słoiczkach dla dzieci jest informacja, że można podawać je już od czwartego miesiąca). Po tym okresie dietę należy stopniowo rozszerzać, nadal nie rezygnując z tego sposobu karmienia.

Od siódmego miesiąca życia dziecka, ilość pokarmu matki stopniowo się zmniejsza i nie zaspokaja już w pełni jego potrzeb. Maluchowi najlepiej najpierw podać warzywa, a dopiero potem owoce. Często dziecko potrzebuje czasu do tego, aby przyzwyczaić się do danej potrawy, więc ważne jest, żeby się nie zniechęcać. Czasami trzeba aż kilkunastu prób, zanim dziecko polubi daną potrawę.

Po wprowadzeniu do jadłospisu dziecka warzyw, owoców i zbóż, można zacząć wprowadzać do niej mięso, ryby i jajka. Do potraw można dodawać masło lub oleje roślinne. W następnej kolejności można dietę dziecka rozszerzyć o przetwory mleczne, takie jak jogurt naturalny, kefir, twaróg.

Należy pamiętać o tym, ze nie potwierdzono profilaktycznego wpływu unikania pokarmów potencjalnie alergizujących w diecie, dlatego też maluszkowi można podawać pokarmy takie jak jajka, ryby, gluten czy produkty mleczne. Ważne jest jednak, żeby zawsze zaczynać od bardzo małej ilości i obserwować reakcję dziecka przez najbliższe kilka dni. Jeśli nie pojawi się reakcja alergiczna, można podać dziecku dany pokarm. W przypadku owoców można też przed podaniem dotknąć skóry (np. ust) dziecka kawałkiem owocu – i jeśli po piętnastu minutach nie pojawi się reakcja alergiczna, wtedy można podać dziecku ten owoc.

Lekarz prowadzący:
mgr Anna Wilczyńska-Duszyńska
dietetyk kliniczny
Poznaj mnie
powrót