Zatoki przynosowe to przestrzenie pneumatyczne w kościach twarzoczaszki mające połączenie z jamą nosową. Zatoki przynosowe obejmują:
Ze względu na długość trwania objawów stany zapalne zatok dzielmy na ostre, trwające krócej niż 12 tyg i stany przewlekłe trwające powyżej 12 tyg. Najczęstszym objawem zapalenia zatok jest niedrożność nosa, wydzielina śluzowa bądź ropna w nosie, spływ wydzieliny po tylnej ścianie gardła i uciążliwe, rozpierające bóle w okolicach zatok. W zależności od lokalizacji bólu możemy domyślać się, która zatoka jest objęta procesem zapalnym: bóle okolicy czoła wskazują na zapalenie zatok czołowych, zapalenie zatok szczękowych skutkuje bólami szczęki, zębów i policzków.
Zatoki sitowe znajdują się w pobliżu kącików wewnętrznych oczu i przewodów łzowych, dlatego też ich stan zapalny często prowadzi do obrzęku powiek i tkanek otaczających oczy, a także do bólu okolicy nasady nosa. W tej lokalizacji ( komórki sitowe) częstym objawem zgłaszanym przez pacjenta jest także pogorszenie węchu. W przypadku zapalenia zatok klinowych ból może występować w okolicy potylicy, ale może tez wystąpić w odległych narządach, np. ból w uchu, ból szyi, wyraźny ból w szczycie głowy.Jednakże w przeważającej mierze stan zapalny zatok dotyczy jednocześnie kilku miejsc, a dolegliwości bólowe i uczucie rozpierania nasilają się szczególnie w momencie pochylania się i pracy fizycznej.
Diagnostyka zapalenia zatok
Niebagatelne znaczenie w procesie leczenia stanów zapalnych zatok przynosowych ma właściwe i odpowiednio wcześnie postawione rozpoznanie. Diagnostyka obejmuje:
Leczenie zapalenia zatok
Schemat leczenia zapalenia zatok jest zależny od czasu trwania objawów i nasilenia dolegliwości i obejmuje: