Zapalenie ucha środkowego u dzieci

Ostre zapalenie ucha środkowego jest to proces zapalny obejmujący błonę śluzową i struktury ucha ...

Klinika Medest w Opolu jest nowoczesną kliniką oferującą szeroki zakres usług w dziedzinie laryngologii, kardiologii oraz medycyny estetycznej.

W naszej Klinice dbają o Państwa najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach oferując najwyższy poziom usług i zadowolenia. Naszym piorytetem jest profesjonalne, kompleksowe podejście do Klienta, dyskrecja i bezpieczeństwo.

Klinika Medest jest zlokalizowana przy głównej drodze wylotowej z Opola na Strzelce Opolskie. Znajdujemy się blisko centrum Opola, w spokojnej okolicy, dysponujemy własnym parkingiem dla pacjentów.

Państwa opinie liczą się dla nas najbardziej, stąd zapraszamy do ich wyrażenia na Facebooku.
Klinika Medest

Objawy zapalenia ucha środkowego:

Ból ucha, niepokój, gorączka, płacz, brak apetytu, wyciek treści ropnej z ucha, nieraz podbarwionej krwią, wymioty, a u starszych dzieci niedosłuch lub uczucie pełności w uchu, to objawy, które powinny zaniepokoić rodziców, gdyż są to najczęstsze objawy ostrego zapalenia ucha środkowego. Większość dzieci przynajmniej raz w życiu choruje na ostre zapalenie ucha środkowego, a u dzieci „skłonnych do zapaleń uszu” mogą one nawracać
Szczyt zachorowań przypada między 6 a 18 miesiącem życia, a po 7.r.ż. częstość zachorowań wyraźnie spada.

Co to jest i jakie są przyczyny ostrego zapalenia ucha środkowego?

Ostre zapalenie ucha środkowego jest to proces zapalny obejmujący błonę śluzową i struktury ucha środkowego, który rozwija się nagle, najczęściej jako zakażenie wstępujące z części nosowej gardła poprzez trąbkę słuchową. Sprzyjają temu wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych i najczęściej poprzedza je nieżyt nosa i katar. Jest to związane z różnicą w budowie anatomicznej i czynnościowej trąbki słuchowej w wieku dziecięcym. Inne czynniki, które mogą wpływać na częstość zachorowań to: niedojrzały układ immunologiczny, uczęszczanie do żłobków, wady twarzoczaszki, zaburzenia odporności, brak karmienia piersią, alergia, przerost migdałka gardłowego.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Przede wszystkim należy dziecku poddać leki p/ bólowe, a jeśli dolegliwości utrzymują się do następnego dnia, konieczna jest wizyta u specjalisty laryngologa. U dzieci młodszych, poniżej 2 r.ż. i jeśli występują objawy ogólne takie jak gorączka >39st C, wymioty, biegunka, należy zgłosić się do lekarza tego samego dnia.

Badanie laryngologiczne:


Diagnoza jest stawiana na podstawie dobrze zebranego wywiadu i pełnego badania laryngologicznego. Za pomocą otoskopu lekarz może zaobserwować w początkowej fazie przekrwienie błony bębenkowej, następnie jej uwypuklenie, a gdy dojdzie do perforacji treść ropną w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Leczenie:

U dzieci z ostrym zapaleniem ucha środkowego występuje duża tendencja do samoistnego ustępowania objawów, stąd nieraz lekarz zaleci „czujna obserwację”
oraz podawanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W razie braku samoistnej poprawy lub u dzieci poniżej 6 m-ca życia, z wysoką gorączką, w złym stanie ogólnym, z wyciekiem ropnym z ucha lub u dzieci z grupy zwiększonego ryzyka, lekarz przepisze odpowiedni antybiotyk.

Powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego:

U większości dzieci ostre zapalenie ucha środkowego cofa się bez powikłań i trwałych następstw, nawet jeśli doszło do perforacji błony bębenkowej. Jednak u części dzieci po zapaleniu może utrzymywać się w uchu środkowym wysięk, powodujący czasowy niedosłuch. Jeśli wysięk utrzymuje się ponad 3 m-ce mówimy o wysiękowym zapaleniu ucha środkowego.

Lekarz prowadzący:
lek. Urszula Wojciechowska-Pawlik
lekarz specjalista otolaryngolog i medycyny estetycznej
Poznaj mnie
powrót