Skrzywienie przegrody nosowej

Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli nos na dwa przewody nosowe ...

Klinika Medest w Opolu jest nowoczesną kliniką oferującą szeroki zakres usług w dziedzinie laryngologii, kardiologii oraz medycyny estetycznej.

W naszej Klinice dbają o Państwa najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach oferując najwyższy poziom usług i zadowolenia. Naszym piorytetem jest profesjonalne, kompleksowe podejście do Klienta, dyskrecja i bezpieczeństwo.

Klinika Medest jest zlokalizowana przy głównej drodze wylotowej z Opola na Strzelce Opolskie. Znajdujemy się blisko centrum Opola, w spokojnej okolicy, dysponujemy własnym parkingiem dla pacjentów.

Państwa opinie liczą się dla nas najbardziej, stąd zapraszamy do ich wyrażenia na Facebooku.
Klinika Medest

Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli nos na dwa przewody nosowe, sięgając od czubka nosa aż do gardła, i ma ok. 10 cm długościu dorosłego. Początkowy odcinek jest zbudowany z tkanki chrzęstnej, a część położona głębiej – z kostnej. Skrzywienie przegrody może dotyczyć każdego jej fragmentu, zarówno zbudowanego z chrząstki, jak i z kości. Wpływa na drożność nosa, ale również na prawidłowy przepływ powietrza przez struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie zatok. Zwykle skrzywienie nie zmienia wyglądu twarzy.

Dlaczego przegroda nosowa bywa krzywa?

Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej jest bardzo wiele. Może być to wada wrodzona, lub wynik urazu związanego z porodem. Dziecko, które przecisnęło się przez kanał rodny, ma zazwyczaj mocno spłaszczony nos. U części noworodków dochodzi do samoistnego wyprostowania nosa w ciągu kilku tygodni. U innych natomiast na swoje miejsce wracają tylko niektóre tkanki miękkie przegrody nosowej, inne zaś pozostają skrzywione.
Powodem skrzywienia nosa są urazy, które zdarzają się w czasie zabaw czy uprawiania sportu.

Leczenie
Jeśli źle oodychasz nosem, nie możesz wziąć pełnego oddechu, masz przewlekły katar, chrapiesz, śpisz z otwartmi ustami, często "chorujesz na zatoki lub gardło", gorzej słyszysz lub dokuczają Ci szumy uszne powinieneś zgłosić się do specjalisty laryngologa, który w kompleksowym badaniu oceni stan Twojej przegrody nosowej i w razie potrzeby skieruje do leczenia operacyjnego- septoplastyki.

Lekarz prowadzący:
lek. Urszula Wojciechowska-Pawlik
lekarz specjalista otolaryngolog i medycyny estetycznej
Poznaj mnie
powrót