Nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z chorób układu sercowo-naczyniowego. Według statystyk, choroby z tej grupy są główną przyczyną zgonów w Polsce.

Klinika Medest w Opolu jest nowoczesną kliniką oferującą szeroki zakres usług w dziedzinie laryngologii, kardiologii oraz medycyny estetycznej.

W naszej Klinice dbają o Państwa najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach oferując najwyższy poziom usług i zadowolenia. Naszym piorytetem jest profesjonalne, kompleksowe podejście do Klienta, dyskrecja i bezpieczeństwo.

Klinika Medest jest zlokalizowana przy głównej drodze wylotowej z Opola na Strzelce Opolskie. Znajdujemy się blisko centrum Opola, w spokojnej okolicy, dysponujemy własnym parkingiem dla pacjentów.

Państwa opinie liczą się dla nas najbardziej, stąd zapraszamy do ich wyrażenia na Facebooku.
Klinika Medest

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z chorób układu sercowo-naczyniowego. Według statystyk, choroby z tej grupy są główną przyczyną zgonów w Polsce. Mówi się o tym, że co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta w wieku średnim nie zdają sobie sprawy z tego, że chorują na nadciśnienie.

Choroba ta rozwija się powoli, początkowo nie dając żadnych symptomów. Objawy (szum w uszach, bóle i zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia świadomości, bezsenność, ogólne osłabienie) pojawiają się niestety dopiero wtedy, gdy ciśnienie krwi jest już bardzo wysokie.

Przyczyną nadciśnienia najczęściej jest nadwaga i otyłość. Po zrzuceniu dodatkowych kilogramów ciśnienie może się obniżyć lub ustabilizować. Utrata 10 kilogramów może pomóc obniżyć ciśnienie  aż o 20-30 mmHg. Z pomocą dietetyka taki efekt jest osiągalny w ciągu 3 do 6 miesięcy.

Dieta przy nadciśnieniu powinna polegać przede wszystkim na wykluczeniu soli i zwiększeniu podaży warzyw i owoców. Powinno się też zamienić białe pieczywo, białe makarony i drobnoziarniste kasze na produkty z pełnego przemiału. Spożywać należy mleko i jego przetwory (z ograniczeniem produktów pełnotłustych) oraz orzechy. Nie zapominajmy tez o rybach – tłuste mięsa nie są wskazane, natomiast w przypadku ryb, im tłustsze, tym lepsze.

Ważna jest także aktywność fizyczna (powinna wynosić przynajmniej pół godziny dziennie). Ograniczyć należy spożycie alkoholu oraz zaprzestać palenia tytoniu.

Lekarz prowadzący:
mgr Anna Wilczyńska-Duszyńska
dietetyk kliniczny
Poznaj mnie
powrót