Botoks (toksyna botulinowa)

Botoks jest to substancja, która hamuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe w płytce motorycznej i inne cholinergiczne synapsy poprzez zahamowanie ...

Klinika Medest w Opolu jest nowoczesną kliniką oferującą szeroki zakres usług w dziedzinie laryngologii, kardiologii oraz medycyny estetycznej.

W naszej Klinice dbają o Państwa najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach oferując najwyższy poziom usług i zadowolenia. Naszym piorytetem jest profesjonalne, kompleksowe podejście do Klienta, dyskrecja i bezpieczeństwo.

Klinika Medest jest zlokalizowana przy głównej drodze wylotowej z Opola na Strzelce Opolskie. Znajdujemy się blisko centrum Opola, w spokojnej okolicy, dysponujemy własnym parkingiem dla pacjentów.

Państwa opinie liczą się dla nas najbardziej, stąd zapraszamy do ich wyrażenia na Facebooku.
Klinika Medest

Botoks jest to substancja, która hamuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe w płytce motorycznej i inne cholinergiczne synapsy poprzez zahamowanie wydzielania acetylocholiny , co w rezultacie prowadzi do osłabienia mięśni lub zahamowania funkcji organów docelowych. Dlatego toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie w medycynie m.in.:

 • w leczeniu dystonii szyjnej,
 • leczeniu nadpotliwości,
 • w tzw. nadreaktywności pęcherza moczowego,
 • w spastyczności krtani,
 • korekcie zeza,
 • w medycynie estetycznej.
Botoks
Botoks jest to substancja, która hamuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe w płytce motorycznej.

Opisano 7 serotypów toksyny botulinowej od A do G. W celach terapeutycznych stosowana jest głównie toksyna botulinowa A. Po jej podaniu pierwszy efekt jej działania może być zauważalny już po 24-48, niemniej u większości jest to 4-5 dzień, a po 14 dniach efekt działania jest maksymalny. Po ok 3-4 miesiącach toksyna jest rozkładana przez proteazy i powraca prawidłowe przekaźnictwo nerwowe, zaś w przypadku leczenia nadpotliwości efekt działania jest dłuższy tj. 6-12 m-cy. Jedną z cech toksyny botulinowej jest fakt, że działa on jedynie w obrębie tych mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy inne mięśnie funkcjonują jak dotychczas.

Botoks – zastosowanie w medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej w zależności od celu terapii efektem działania toksyny botulinowej może być:

 • rozluźnienie i wygładzenie rysów twarzy w kontekście zabiegów likwidacji zmarszczek lub,
 • modelowania twarzy,
 • kontrolowana regulacja napięcia mięśni stosowana w zabiegach unoszenia brwi,
 • korekty nosa,
 • leczenia migreny,
 • bruksizmu,
 • ograniczenia nadmiernego działania gruczołów potowych podczas leczenia nadpotliwości.
Azzalure

Przebieg zabiegu
Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana przy użyciu strzykawki jednorazowego użytku zaopatrzonej w bardzo cienką igiełkę. Ból związany z zabiegiem jest minimalny i z tego też względu zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Czas zabiegu ok 15 minut, a bezpośrednio po nim pacjent może podjąć zwykłą aktywność życiową.

Skutki uboczne botoksu
Do najczęściej niepożądanych skutków należy zaliczyć tkliwość i zasinienie w miejscu wstrzyknięcia. Czasami botoks może oddziaływać na sąsiadujące mięśnie i powodować przemijające osłabienie ich pracy. Wyjątkowo może dojść do niewielkiego lecz odwracalnego objawu opadania powieki i brwi, trwającego przez okres 1 do 2 tygodni. Po zabiegu może wystąpić krótkotrwały ból głowy.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu pacjent przez 4 godziny nie powinien się schylać i kłaść oraz przez tydzień po zabiegu korzystać z sauny lub basenu.

Lekarz prowadzący:
lek. Urszula Wojciechowska-Pawlik
lekarz specjalista otolaryngolog i medycyny estetycznej
Poznaj mnie
powrót