Botoks (toksyna botulinowa)

Botoks jest to substancja, która hamuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe w płytce motorycznej i inne cholinergiczne synapsy poprzez zahamowanie ...

Klinika Medest w Opolu jest nowoczesną kliniką oferującą szeroki zakres usług w dziedzinie laryngologii, kardiologii oraz medycyny estetycznej.

W naszej Klinice dbają o Państwa najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach oferując najwyższy poziom usług i zadowolenia. Naszym piorytetem jest profesjonalne, kompleksowe podejście do Klienta, dyskrecja i bezpieczeństwo.

Klinika Medest jest zlokalizowana przy głównej drodze wylotowej z Opola na Strzelce Opolskie. Znajdujemy się blisko centrum Opola, w spokojnej okolicy, dysponujemy własnym parkingiem dla pacjentów.

Państwa opinie liczą się dla nas najbardziej, stąd zapraszamy do ich wyrażenia na Facebooku.

Botoks jest to substancja, która hamuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe w płytce motorycznej i inne cholinergiczne synapsy poprzez zahamowanie wydzielania acetylocholiny , co w rezultacie prowadzi do osłabienia mięśni lub zahamowania funkcji organów docelowych. Dlatego toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie w medycynie m.in.:

 • w leczeniu dystonii szyjnej,
 • leczeniu nadpotliwości ,
 • w tzw. nadreaktywności pęcherza moczowego,
 • w spastyczności krtani,
 • korekcie zeza,
 • w medycynie estetycznej.

Opisano 7 serotypów toksyny botulinowej od A do G. W celach terapeutycznych stosowana jest głównie toksyna botulinowa A. Po jej podaniu pierwszy efekt jej działania może być zauważalny już po 24-48, niemniej u większości jest to 4-5 dzień, a po 14 dniach efekt działania jest maksymalny. Po ok 3-4 miesiącach toksyna jest rozkładana przez proteazy i powraca prawidłowe przekaźnictwo nerwowe, zaś w przypadku leczenia nadpotliwości efekt działania jest dłuższy tj. 6-12 m-cy. Jedną z cech toksyny botulinowej jest fakt, że działa on jedynie w obrębie tych mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy inne mięśnie funkcjonują jak dotychczas.

Botoks – zastosowanie w medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej w zależności od celu terapii efektem działania toksyny botulinowej może być:

 • rozluźnienie i wygładzenie rysów twarzy w kontekście zabiegów likwidacji zmarszczek lub,
 • modelowania twarzy,
 • kontrolowana regulacja napięcia mięśni stosowana w zabiegach unoszenia brwi,
 • korekty nosa,
 • leczenia migreny,
 • bruksizmu,
 • ograniczenia nadmiernego działania gruczołów potowych podczas leczenia nadpotliwości.

Przebieg zabiegu
Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana przy użyciu strzykawki jednorazowego użytku zaopatrzonej w bardzo cienką igiełkę. Ból związany z zabiegiem jest minimalny i z tego też względu zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Czas zabiegu ok 15 minut, a bezpośrednio po nim pacjent może podjąć zwykłą aktywność życiową.

Skutki uboczne botoksu
Do najczęściej niepożądanych skutków należy zaliczyć tkliwość i zasinienie w miejscu wstrzyknięcia. Czasami botoks może oddziaływać na sąsiadujące mięśnie i powodować przemijające osłabienie ich pracy. Wyjątkowo może dojść do niewielkiego lecz odwracalnego objawu opadania powieki i brwi, trwającego przez okres 1 do 2 tygodni. Po zabiegu może wystąpić krótkotrwały ból głowy.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu pacjent przez 4 godziny nie powinien się schylać i kłaść oraz przez tydzień po zabiegu korzystać z sauny lub basenu.

powrót