MEDYCYNA ESTETYCZNA, LARYNGOLOG, KARDIOLOG

45-525 Opole, ul. Strzelecka 3
Rejestracja: tel. 608 57 66 99

Klinika Medest jest nowoczesną kliniką mającą siedzibę w Opolu, oferującą szeroki zakres usług w dziedzinie laryngologii, kardiologii oraz medycyny estetycznej.

Angina latem- czy to możliwe?
Powiększenie

Dlaczego angina częściej atakuje nas latem? To wina dużych zmian temperatury, co osłabia nasz układ odpornościowy, który nie jest w stanie odeprzeć ataku zarazków.

Upał powoduje najpierw rozpulchnienie błony śluzowej, rozszerzenie naczyń, a w następstwie pod wpływem gorącego powietrza większe wysychanie i większą podatność na nadkażenia. Żeby się schłodzić często pijemy zimne, gazowane napoje lub włączamy klimatyzację, a stąd już tylko o krok przed nadkażeniem i rozwojem zapalenia. Pamiętajmy, że angina to paciorkowcowe zapalenie migdałków podniebiennych, choć popularnie często nazywamy tak każde ostre zapalenie migdałków podniebiennych- także wirusowe. Różnice są jednak istotne.

W zapaleniu wirusowym gardło i migdałki są żywo zaczerwienione i bolesne, często towarzyszą temu problemy z połykaniem, gorączka może się pojawić, ale nie zawsze, często towarzyszy jej ogólne rozbicie. Tu często wystarczą leki przeciwzapalne i przeciwbólowe stosowane ogólnie i miejscowo, żeby po kilku dniach doszło do samoograniczenia choroby i ustąpieniu objawów.

Angina to dużo poważniejsze schorzenie. Bakterie paciorkowcowe, które są przenoszone droga kropelkową, najpierw atakują śluzówkę gardła i tkankę migdałka co jest pierwszą linią obrony. Pojawia się wysoka gorączka, rozbicie, silny ból gardła, utrudniający połykanie i mowę, ślinotok. Migdałki pokrywają się białymi nalotami i są mocno rozpulchnione. Przy niekorzystnym rozwoju choroby, gdy bakterie przenikną przez kolejną linię obrony, którą jest torebka migdałka, dochodzi do rozwoju ropnia okołomigdałkowego co objawia się szczękościskiem. W tym momencie angina przestaje być choroba migdałków, a staje się chorobą ogólnoustrojową. Paciorkowce przenikają do krwiobiegu i mogą zaatakować ważne dla organizmu organy takie jak serce, nerki czy stawy. Ze względu na podobieństwo antygenów bakteryjnych do niektórych antygenów występującym w organizmie ludzkim, istnieje prawdopodobieństwo, że przeciwciała wytworzone przeciwko paciorkowcom, zaczną reagować z własnymi tkankami powodując rozwój choroby autoimmunologicznej.

Stąd też bardzo ważne w anginie jest szybkie rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia- tutaj nie obędzie się bez antybiotyku, który powinno się podawać odpowiednio długo, oraz miejscowo działających leków odkażających. Leki przeciwbólowe konieczne na początku, często przy odpowiedniej antybiotykoterapii nie są już potrzebne po 2-3 dniach. Bardzo ważna jest wiec właściwa diagnoza zanim rozpoczniemy leczenie z pozoru banalnego schorzenia jakim jest zapalenie gardła. Nawracające anginy, pojawienie się ropnia okołomigdałkowego bądź opisane powyżej powikłania ogólne anginy, są wskazaniem do operacyjnego usunięcia migdałków, które przestają w organizmie spełniać funkcję obronna, a stają siedliskiem bakterii.
Czytaj więcej Tonsillektomia